Derebahçe ~ GençliK
Hoşgeldiniz !
Üye olmadan forumdan yarar sağlayamazsınız.
Canlı konuşma için sitede başlık sayfasının altındaki chat box'a konuşabilirsiniz !
Moderatör Alımları Başlamıştır.
İyi Eğlenceler.. 
AnasayfaaFFéTméZ ~ TéaMKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AOF Sınav Sistemi ve Önemli Hatırlatmalar !

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
By.BiCi
Admin
Admin
avatar

Rep Gücü : 401
Rep Puanı : 10

MesajKonu: AOF Sınav Sistemi ve Önemli Hatırlatmalar !   Perş. Mart 26, 2009 11:28 pm

SINAV SİSTEMİ


Açıköğretim sistemine öğretim yapan fakültelerin öğrencileri yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Sınavların organizasyonu uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesi'nce yürütülmektedir. Öğrenciler kendilerine Anadolu Ünivesitesi tarafından gönderilen sınava giriş belgesinde gösterilen bina salon tarih ve saatte sınavlara girmek zorundadırlar. Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde veya zamanda telafi sınavı açılmaz. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun sınav haklarının saklı tutulması mümkün değildir. Öğrencilerin madur olmamaları için mutlaka sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav haklarının saklı tutulması sistem ve yönetmelik gereği mümkün olmadığından mazeret beyan ederek başvuruda bulunanlara cevap verilmeyecektir.
Mazeretleri nedeniyle arasınava katılamayan öğrenciler yılsonu veya bütünleme sınavına yılsonu sınavına katılamayan öğrenciler bütünleme sınavına katılabilirler.
Sınav sırasında kopya çeken çekmeye girişen kopya veren alan kopya yapılmasına yardım edenlerin sınavları sınav görevlilerince düzenlenen salon sınav tutanakları görevlendirilen il sınav gözlemcileri raporları veya sınavları değerlendiren merkezin bilgisayar taraması sonucu verdiği raporlara dayanılarak Dekan tarafından geçersiz sayılır. Sınav görevlileri kopya çekmeye vermeye almaya kalkışanları uyarmak zorunda değildirler. Sınavları geçersiz sayılan öğrenciler bu ders veya derslerden sıfır almış kabul edilirler.
Sınavları kopya nedeniyle geçersiz sayılan öğrenciler kopya olayının gerçekleştiği sınav dönemini izleyen ilk sınav döneminde hiçbir dersin sınavına giremezler. Kopya olaylarına karışmanın tekrarı halinde ise ilgili öğrenciler bu sınav dönemini izleyen iki sınav döneminde hiçbir dersin sınavına giremezler. Bunun için öğrencilerimizin sınav anında çok titiz davranmaları kopya çekmeye teşebbüs etmemeleri veya cevap kağıdından başkalarının kopya çekmesini engellemeleri yararlarına olacaktır.
Sınav kurallarını düzenini ve işleyişini bozan sınavın yapılmasını uzun veya kısa süre engelleyen sınav görevlilerine hakaret eden sınav salonunu kendilerine duyurulan süreden önce terkeden sınav görevlilerinin sınavla ilgili düzenlemelerini reddeden öğrencilerin sınavları sınav görevlilerince düzenlenen salon sınav tutanağına göre Dekan tarafından geçersiz sayılır.
Öğrenciler sınavlarda öğrenci kimlik kartlarını bulundurmak zorundadırlar. Öğrenci kimlik kartı olmadan sınava giren öğrenciler ile geçmiş yıllara ait öğrenci kimlik kartını kullanarak usulsüz olarak sınava giren öğrencilerin sınavları kesinlikle geçersiz sayılacaktır.
Öğrenci kimlik kartı olmayan öğrenciler sınavlara alınmamaktadırlar. Bu nedenle "Öğrenci Kimlik Kartı"nı yitiren öğrencilerimiz sınavlardan en az 3 gün önce çalışma saatleri içinde AÖF Büroları'na başvurarak sadece sınavlarda geçerli olacak öğrenci belgesini almak zorundadırlar.
Gönderilen SINAVA GİRİŞ BELGESİ eline geçmeyen veya bu belgelerini yitirenler sınavlardan bir hafta öncesinden belgelerini AÖF Büroları'ndan temin edebileceklerdir.
Sınavın yapıldığı Cumartesi-Pazar günlerinde bürolar açık tutularak öğrencilerimize öğrencilik hizmeti verilmektedir.
Sınavlar Nasıl Yapılacak ve Nasıl Değerlendirilecek?
Öğrenciler okudukları sınıftaki derslerden belirtilen tarihlerde ara ve yılsonu sınavına girecekler yılsonu sınavında başarılı olamayanlar başarısız oldukları derslerden bütünleme sınavına gireceklerdir.
Sınıfta kalan öğrenciler yalnızca kaldıkları derslerden borçlu geçen öğrenciler ise bulundukları sınıfta okudukları derslerin yanında borçlu oldukları derslerden de ara yılsonu ve bütünleme sınavına gireceklerdir.
Derslerin televizyondan yayınlanmasında meydana gelebilecek aksaklıklar ara yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılmasını ve bu sınavların kapsamlarını hiçbir şekilde etkilememektedir.
Sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kağıdı olarak iki tür evrak kullanılmaktadır. Derslere ait sütunlar cevap kağıdında ayrı ayrı belirtilmektedir.
Cevap kağıdında işaretlenmesi gereken sütun yerine başka bir derse ait sütunun işaretlenmesi halinde optik okuyucu sınav sonucunu sıfır olarak değerlendirir. Bu durumda cevap kağıdının yeniden değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle cevap kağıdında mutlaka ilgili ders için ayrılan ve açıkça dersin adı yazılan sütun kodlanmalıdır.
Sınav başlamadan önce ilk yapılacak iş cevap kağıdının değerlendirilmesi sırasında bir aksaklığa meydan vermemek için öğrenci numarası ve soru kitapçığı türünün cevap kağıdına kodlanmasıdır. Bu kodlamaların yapılmamasından veya sınav başladıktan sonra cevap kağıdında yatay ve dikey kaydırmalarla ilgili sütünü işaretlememekten doğacak zarar ve sorumluluk tamamen öğrenciye ait olacaktır.
Öğrencilerin ara yılsonu ve bütünleme sınavlarına hangi il bina salon ve hangi tarih ve saatte gireceği Sınava Giriş Belgesiyle öğrencilere bildirilecektir.
Sınav salonuna resmi kıyafet ve teçhizatla kitap defter ve benzeri ders araç ve gereçleriyle girmek sınav süresince görevlilerle ve diğer öğrencilerle konuşmak soru sormak bilgi alışverişinde bulunmak soruları bir yere yazarak salondan çıkarmak yasaktır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
AOF Sınav Sistemi ve Önemli Hatırlatmalar !
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Derebahçe ~ GençliK :: Eğitim , Öğretim :: Üniversiteler-
Buraya geçin: