Derebahçe ~ GençliK
Hoşgeldiniz !
Üye olmadan forumdan yarar sağlayamazsınız.
Canlı konuşma için sitede başlık sayfasının altındaki chat box'a konuşabilirsiniz !
Moderatör Alımları Başlamıştır.
İyi Eğlenceler.. 
AnasayfaaFFéTméZ ~ TéaMKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Mustafa Kemal Üniversitesi- İnternet ve Ağ teknolojiler Bölümü Adm-BYRLI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
By.BiCi
Admin
Admin
avatar

Rep Gücü : 401
Rep Puanı : 10

MesajKonu: Mustafa Kemal Üniversitesi- İnternet ve Ağ teknolojiler Bölümü Adm-BYRLI   Perş. Mart 26, 2009 11:30 pm

Mustafa Kemal Üniversitesi - İnternet ve Ağ teknolojiler Bölümü

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK BÖLÜMÜ....


İNTERNET VE AĞ TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI

Son çeyrek yüzyılda yaşadığımız teknolojik devrim, sadece günlük yaşamımızı etkilemekle kalmayıp ekonomik faaliyetlerle ilgili tüm alanları doğrudan etkisi altına alıp yeniden yapılandırmaya başlamıştır. Teknolojinin getirdiği bu yeni yapılanma, e-şirket, e-ticaret, e-iş ve e-devlet gibi yeni kavramlarla da bizi tanıştırmaktadır. Bu tanışmayı yalnızca teorik olarak algılamakla yetinmeyip uygulamaya geçiren kişi ve kurumlar, ekonomik manada verimlilik ve rekabet gücü açısından büyük yol kat edecektir.
İşletmeler, daha verimli çalışabilmenin gereği olan, bilginin kullanımı ve etkileşimli çalışma için ağ sistemlerine her geçen gün daha çok ihtiyaç duymakta ve bu teknolojilerden daha fazla yararlanmaktadır. Bu durum ise, doğal olarak, ağ teknolojileri konusunda uzman kişilere duyulan ihtiyacın artmasına yol açmıştır.
Yüksekokulumuz bu ihtiyacı tespit etmiş, gerek iş çevreleri gerekse konunun uzmanlarıyla görüşmelerde bulunmuş ve neticede okulumuzda internet ve ağ teknolojileri isimli bir program açılması uygun bulunulmuştur. Program yetiştireceği uzman mezunlar aracılığıyla ihtiyaca cevap verebilme gayesi içindedir. İnternet ve ağ teknolojileri konusunda açılacak bir önlisans programı, güçlü bir alt yapıyla açıldığı takdirde bu gayeye hizmet edebilecektir. Güçlü bir alt yapı edinimi konusunda yüksekokulumuz, orta ve büyük ölçekli firmalara akıllı network altyapısı sağlayan, geniş ürün ailesine sahip piyasadaki birkaç firmadan biri olan EnteraSys şirketiyle görüşmelerde bulunarak; firmayla okulumuza donanım alt yapısı, eğitim desteği, sertifika desteği, staj desteği, mezuniyet sonrası sonrası belirli sayıda başarılı öğrenciye iş garantisi verme konularında mutabakata vararak protokol imzalamıştır.
Türkiye`de önlisans eğitimi düzeyinde internet ve ağ teknolojileri konusunda hizmet sunan herhangi bir program mevcut olmamakta ve bu program, konusunda ilk önlisans programı olma özelliğini taşımaktadır.
Bugüne kadar bu alanda, milyonlarca doların yurt dışına akışına da sebebiyet veren özel eğitim kurumları aracılığı ile sağlanan sertifika programlarına kıyasla; açılacak program sayesinde, konusunda uzman, üniversite mezunu, yetişmiş, diplomalı elemanlar, iş gücü piyasasına kazandırılmış olacak ve ülke kaynaklarının yurt içinde kalmasına katkı sağlanacaktır. Bu tür teknoloji ile cihazları kullanmayı ve yönetmeyi bilen kaliteli elemanlar, ülkenin bu konuda dışa açılmasını da temin edecek ve dış piyasalarda da istihdam oluşturabilecektir.
Özetlemek gerekirse, her geçen gün bilişim teknolojilerine daha çok gereksinim duyulmakta ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu alanda yetişmiş eleman açığı yaşanmaktadır. Yine özellikle bölgesel ölçekte, İskenderun ve Antakya çevresindeki büyük sanayi kuruluşlarıyla KOBİ`ler ve dış ticaret firmaları, ülke ölçeğinde ise e-devlet, e-ticaret, e-öğretim uygulamaları dikkate alındığında, bu bölümden mezun elemanların istihdam olanaklarının hayli fazla olduğu görülecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Mustafa Kemal Üniversitesi- İnternet ve Ağ teknolojiler Bölümü Adm-BYRLI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Derebahçe ~ GençliK :: Eğitim , Öğretim :: Üniversiteler-
Buraya geçin: